תקופת ראשית ההורות כתקופת מעבר

במהלך החיים אנחנו חווים תקופות מעבר שונות. יש תקופות מעבר "גדולות" כמו שינוי מקצועי ושינוי מקום מגורים ויש תקופות מעבר "קטנות", למשל כשאנחנו מגיעים לחופשה או חוזרים ממנה. כל שינוי, קטן כגדול, מצריך את הזמן שלו, להיטמע בנו ושנתרגל אליו. גם התקופה שאחרי הלידה, היא תקופת מעבר ויש בה את כל המרכיבים של תקופת כזו, לפי המודל של ויליאם ברידג'ס, שתואר בספרו "מעברים והתחלות חדשות".

תקופת ראשית ההורות כתקופת מעבר, מיכל גרי - דולה לאחר לידה

לפי המודל של ברידג'ס, יועץ ארגוני במקצועו, כל שינוי וכל תקופת מעבר מתחילים דווקא…. בסוף. כמאמר האימרה הישנה "כל סוף הוא התחלה חדשה". ואכן בתקופת ראשית ההורות אנו נפרדים מהרגלים רבים ומתקופה שלמה של רווקות. אנחנו נפרדים מהרגלים שקשה לנו ליישם אותם עכשיו, החל מללכת לשירותים ועד לצפייה בסדרות עד השעות הקטנות של הלילה. החשיבה שלנו משתנה כשיש יצור חסר ישע שתלוי כל כולו בנו, הלך הרוח שלנו משתנה.

וכך מתחילה לה תקופת מעבר אחרי הלידה, זוהי תקופה שבה נתרגל להרגלים חדשים ונתחיל לפתח מערכת יחסים עם התינוק שלנו, הוא יכיר אותנו ואנחנו אותו. תקופה זו, כמו כל תקופת מעבר, מתאפיינת בחשש ובהרגשה של חוסר יציבות וחוסר ודאות. הורים שאני פוגשת מתארים את ההרגשה בתקופה הזו, כאילו הקרקע אינה יציבה תחת הרגליים, אך יחד עם זאת, התקופה הזו מתאפיינת גם בשמחה ובאנרגיות חדשות.

הדרכת הורים: שגרה ברוכה

עם הזמן, חוסר האיזון המשפחתי ירגע, כל אחד ילמד את מקומו החדש – אימא, אבא, תינוק וגם בני המשפחה המורחבת, הסבים והדודים. כל אחד מהם עובר תקופת מעבר, בעוצמה כזו או אחרת ועבור כל אחד מבני המשפחה, תקופת המעבר בו יסתגל לשינוי, תחומה בזמן אחר, זמן המתאים לכל אחד מהם. גם עבור התינוק, זמן ההסתגלות לחיים מחוץ לרחם אינו ידוע וכל תינוק לוקח את הזמן שלו עד שהוא מתרגל ומתייצב בחיים שלאחר הלידה.

התקופה שלאחר תקופת המעבר, הינה תקופה של התחלה חדשה, המתאפיינת ביציבות תוך כדי יישום ההרגלים החדשים. כך, כל אחד מבני המשפחה יודע את מקומו ואת תפקידו והחיים בתא המשפחתי הגרעיני והמורחב נכנסים לשגרה. התחלה חדשה מאפשרת גם הזדמנויות ללימודים, לקורס מקצועי ועוד…

התפקיד של כל אחד מבני המשפחה ושל אנשי המקצוע שמלווים את המשפחה בתקופה המעבר להורות, הוא לאפשר להם לעבור את תקופת המעבר תוך כדי הכלה, הקשבה ונרמול, הכל בהתאם לצרכים של המשפחה המתהווה.