הסבה מקצועית: מה חשוב לדעת לפני שבוחרים קריירה חדשה

קריירה חדשה.
מי מאתנו לא חשב על הסבת מקצוע לפחות פעם אחת במהלך השנים הרבות שאנחנו מקדישים לקריירה ולעבודה. לעתים המחשבה על שינוי קריירה חולפת בנו ממש בתחילת דרכנו המקצועית, כבר בזמן לימודי מקצוע או לימודי הכשרה מקצועית כלשהי.

הסבת מקצוע היא שינוי מהותי ומשמעותי בחיים ולכן, כל שינוי, שמטרתו לימודי מקצוע חדש או הסבה מקצועית, חייב לבוא לאחר מחשבה עמוקה ויסודית להבנת התחום החדש והשינוי בחיים, שיתרחש בעקבות לימודי מקצוע חדש או הסבת מקצוע. במיוחד אם הסבת מקצוע נעשית בגילאים יחסית מבוגרים, כמו הסבה מקצועית בגיל 40 או הסבה מקצועית בגיל 50.

כקאוצ'רית, מאמנת אישית, אני מציעה כמה כללי אצבע לפני בחירת לימודי תעודה או לימודי מקצוע, גם אם מדובר בהסבת מקצוע לגברים או הסבת מקצוע לנשים לכלל המקצועות, או הסבה מקצועית לטיפול:

#1: הסבה מקצועית: למדי היטב את מקום עבודתך הקיים

ייתכן שתוכלי לשנות את תנאי עבודתך כך שלא תאלצי לעשות הסבה מקצועית וללמוד הכשרה מקצועית חדשה או לימודי מקצוע חדש. במיוחד אם את בסביבה שאת מכירה ויחסית אוהבת.

#2: הסבה מקצועית: חוזקות ומימוש עצמי

אם בכל זאת החלטת על שינוי, מהטעמים והסיבות הנכונות, אנא בדקי היטב את המקצוע החדש אליו את פונה. האם הוא מתאים לחוזקות שלך והאם הוא טומן בחובו את המימוש העצמי אליו את שואפת. אם כן, זהו הזמן לבחירה של לימודי מקצוע שהחלטת עליו. 

#3: הסבה מקצועית: ללמוד מנסיונן של אחרות

קורסי הסבת מקצוע יש כפטריות לאחר הגשם. המקומות בהם נלמדים לימודי תעודה או לימודי מקצוע מבטיחים הבטחות גדולות, שיש לבדוק האם ביכולתם גם לקיים.
לכן, בדקי היטב את המקום בו את מתעתדת ללמוד לימודי תעודה או הכשרה מקצועית. בדקי את הסיליבוס, בדקי כמה מרצים מהחוץ מלמדים והאם הם מומחים מובילי שם, בדקי כמה שעות לימודים יש וכמה זמן נותר להתנסות, האם יש סופר וויזין להתנסות ואם כן, מי עושה את הסופר וויזין והאם הוא או היא יהיו זמינים לך.
דברי עם בוגרות לימודי תעודה או בוגרות של לימודי מקצועות טיפוליים. נסי לאתר את הבוגרות גם בדרך עצמאית ולא רק דרך הפנייה של המקום המציע קורס מקצועי לנשים. לעתים מקומות בהם נערכת הכשרה מקצועית או לימודי תעודה יפנו אותך לבוגרות שהן בחרו ועדיף שאת תפני לבוגרות שתמצאי בקבוצות הפייסבוק של מקצועות לנשים או בכל דרך אחרת.

אם תוכלי בקשי מאותן בוגרות שבחרו בקריירה חדשה לאחר הסבה מקצועית להתלוות אליהן ליום של עבודה. הסתכלי עליהן במהלך היום הזה ובדקי האם לימודי מקצוע זה מתאימים לך? האם הסבה מקצועית זו נכונה לך?

#3: הסבה מקצועית: התנסות = וודאות

בהקשר הזה אני נזכרת בחבר שהוא עורך דין. שנים הוא חלם להיות שופט ואכן נרשם לקורס הכשרה מקצועית כדי ללמוד את רזי המקצוע לקראת קריירה חדשה. רגע לפני תחילת לימודי מקצוע השפיטה החליט החבר להתלוות לשופט במהלך יום שלם. כך צפה בו יושב על כס המשפט, מקליד פסקי דין במשרדו ונותן הוראות למתמחה שלו. לאחר אותו יום ארוך ועמוס החליט החבר שהוא אינו מעוניין במעמד הרם של שופט בישראל. יום אחד, שהקדיש לעבודתו היומיומית של שופט, הספיקה לו להבין שהוא לא ראה נכון את עבודת השופט כשהתבונן עליה מהצד, כעורך דין. ביום בו הוא התנסה וצפה בשופט בעבודתו, החליט כי הסבת מקצוע זו אינה מתאימה לו וכי כנראה עליו ללמוד לימודי תעודה אחרים.

הסבה מקצועית הינה שינוי גדול מאוד שמשפיע על כל תחום בחיינו האישיים והמקצועיים, לכן עלינו לעשות זאת תוך בחינה מדויקת של השלכות בחירה זו. אולם, ברגע שהגענו להחלטה, ייתכן ולימודי הסבת מקצוע יהיו השינוי הטוב ביותר שעשינו בחיינו, שהביאו למימוש עצמי ולהעלאת הערך העצמי שלנו גם אם הגענו לכך בגילאים יחסית מאוחרים כמו הסבת מקצוע בגיל 40 או הסבה מקצועית בגיל 50.