050-7231-229

דולה לאחר לידה: שאלות תשובות

מהו תפקידה של דולה פוסט פארטום?

הכירו את הכותבת:

מיכל גרי קואצ'רית, מקדמת אנשים מהמקום
בו הם נמצאים, למקום בו הם שואפים ורוצים להיות באמצעות אימון ממוקד משמעות

מיכל גרי

תפקידה של דולה פוסט פארטום הוא לתמוך וללוות את המשפחה כולה, לאחר הלידה.
דולה תומכת בהורים בשלב המעבר הקריטי והחשוב אל ההורות וגם בתינוק, שגם הוא כהוריו, עובר שינוי משמעותי בחייו, אולי השינוי המשמעותי מכולם, מעבר מהחיים התוך רחמיים אל החיים מחוץ לרחם.

דולה מתמחה בטיפול במגוון רחב של נושאים העולים בשלבי התפתחות התינוק. לדוגמא: הנקה או/ו הזנה מבקבוק גם במקרים כשהתינוק מסרב, מצבי טיפול והרגעת התינוק, הדרכה והקניית הרגלי שינה נכונים ואיכותיים לתינוק ולהורים, הסתגלות ובניית סדר יום אופטימאלי לתינוק וכמובן הכנת המשפחה לשלבים העתידיים וההתפתחותיים. בסוף התהליך, יהיו בידי ההורים כלים שימושיים, הרגלים ופתרונות מעשיים לסוגיות מלחיצות שעלו בחיי היום יום ולא נמצא להן מענה עד עתה.

דולה מלווה ומייעצת למשפחה מלידה עד גיל שנה, מעניקה להם בטחון ושלווה עד לתפקוד עצמאי כולל ומוכנות מלאה לעתיד. בנוסף לתפקידה, כמייעצת להורים בנושאי ההתפתחות השונים, הדולה תומכת בהורים בהיבט הרגשי. היא מבינה שההורים עוברים שלב קריטי בחייהם ולכן הם זקוקים לתמיכה רגשית ממקום של ידע והכלה. האימא והאבא עוברים, כל אחד מהם שינוי בזהות העצמית, מבן זוג לאבא ומבת זוג לאימא, יחד עם זאת, תקופה זו מביאה עמה שינויים בתחומי חיים אחרים כגון, בזוגיות ובמשפחה המורחבת, כך הופכת הדולה למקור התמיכה הרגשית עבור ההורים והתינוק יחד עם מתן עצות פרקטיות בנושאים של שינה, האכלה ועוד. הדולה, כיועצת חיצונית, שאינה קשורה למשפחה בקשרי חברות או משפחה יכולה להוות מגדלור אופטימי בתקופה זו, שלעתים סוערת מבחינה רגשית ותפקודית יחד עם רגעי האושר שהיא מביאה.

ככל שההורים ירגישו בטוחים יותר בתפקידם החדש, כך יהיו בשלים יותר לצאת לדרך עצמאית, והצורך שלהם בייעוץ מקצועי ילך ויקטן. זוהי בדיוק מטרתה של דולה פוסט פרטום: שההורים ירגישו מספיק עצמאים ובטוחים בדרכם החדשה ולא יזדקקו יותר לשירותיה של דולה.

מיכל גרי, מחלוצות תחום הליווי לאחר לידה בישראל - דולה לאחר לידה: שאלות תשובות

איך מובילה דולה לאחר לידה את ההורים לדרכם החדשה?

ביטחון עצמי הינו מרכיב הכרחי להצלחה בכל תפקיד אותו אנו ממלאים בחיינו – על אחת כמה וכמה בתפקידינו כהורים. דולה לאחר לידה מעניקה לבני המשפחה ייעוץ והדרכה, בתהליך שאיננו שיפוטי, תוך קבלה ועידוד ההורים בשיפור המיומנויות שלהם. התהליך כולל הדרכה וסיגול של טכניקות מיוחדות, שיסייעו להורים לתקשר טוב יותר עם תינוקם, ולזהות נכונה את צרכיו. כל אלה, יולידו הורים רגועים ובטוחים ותינוק שלו ומאושר.

האם דולה לאחר לידה יכולה לזהות סימנים של דיכאון לאחר לידה?

לימודי תעודה לקבלת תעודת דולה לאחר לידה, בבית הספר למקצועות ההורות, מכשירים את התלמידה ללימודי דולה פוסט פארטום הטובים ביותר בישראל, בהם תלמד כל דולה אודות דיכאון לאחר לידה ואת התרומה שלה, לרווחת היולדת ומשפחתה, בנושא זה.

דולה לאחר לידה אינה יכולה לאבחן דיכאון לאחר לידה, האבחון שמור לאנשי מקצוע מתחום רפואת הנפש, אך, כשדולה מגיעה לבית של הורים לאחר לידה, היא יכולה להבחין בסימנים מחשידים לדיכאון לאחר לידה ולהפנות את היולדת למקום הנכון ביותר לאבחון ולטיפול. לכן, ביקור בית של דולה לאחר לידה, שלמדה לימודי תעודה הינו קריטי לרווחתם הנפשית של היולדת ובני משפחתה.
לאחר שהיולדת אובחנה, דולה לאחר לידה ממשיכה לתמוך ולסייע לה ולמשפחתה. נוכחותה של דולה לאחר לידה תספק ליולדת תמיכה רגשית ופונקציונאלית, שתקל על היולדת בתקופה זו. כמו כן, דולה לאחר לידה, הנמצאת בקשר ישיר עם הפסיכולוגית או הפסיכיאטרית שמטפלים ביולדת, יכולה להתאים את דרך התמיכה שלה לדרך הטיפולית של אשת רפואת הנפש, כך תזכה היולדת לטיפול מיטבי בקליניקה יחד עם טיפול מיטבי בביתה, של דולה לאחר לידה, כאשר יש קשר בין שתי נשות המקצוע שהמטרה היא רווחתם של היולדת ומשפחתה.

מיליוני משפחות הסתדרו עד כה ללא דולות. מדוע נחוצה עזרת דולה לאחר לידה?

בעבר שימשה המשפחה המורחבת מעין קבוצת תמיכה ליולדת ולמשפחתה ועטפה את המשפחה הצעירה בראשית דרכה. נשות המשפחה סייעו ליולדת והדריכו אותה לגבי אופן הטיפול בתינוק. בהקשר הזה ממליצה לקרוא את הספר "האוהל האדום", בו מתוארת התמיכה הנשית בתקופת התנ"ך.

כיום, זוגות צעירים רבים אינם מתגוררים בסמיכות למשפחה המורחבת וכך, המרחק הגאוגרפי מהמשפחה המורחבת מותיר זוגות לאחר לידה ללא מערכת תמיכה. הקושי הפיזי והרגשי הכרוך בטיפול בתינוק בן יומו, קשים שבעתיים כאשר אין תמיכה ועזרה.

עבור אותם אלה הזקוקים לסביבה תומכת, מציעה הדולה עזרה ברמה הנפשית והטיפולית ומשמשת מעין חברה, בת משפחה ותומכת מקצועית. עזרה זו מהווה תחליף בעצם לאותה משפחה מורחבת. כמו כן, הדולה מבינה את הצורך במערכת תמיכה ולכן יודעת לכוון את המשפחה לקבל את העזרה ולרכוש לעצמה מערכת תמיכה הקרובה למקום מגוריה, מערכת תמיכה שתלווה אותה לעוד שנים קדימה.

מדוע דולה לאחר לידה נקראת היום גם מדריכת הורים 0-1?

דולה הינה מילה יוונית ומשמעותה "אישה שעוזרת לאישה". עם השנים, חלו שינויים בתפקידה של דולה לאחר לידה ונוצר צורך להתאים את השם המקצועי להגדרת התפקיד הנוכחית של דולה. עדכון זה היה הכרחי בזכות השינויים שעבר מקצוע הדולה לאחר לידה מתקופת יוון העתיקה ועד היום.

כיום, דולה לאחר לידה, פוגשת את ההורים לאחר הלידה. אם בעבר, דולה פגשה ותמכה בעיקר באימא, היום התמיכה היא עבור שני בני הזוג. האימא והאבא. אבות בשנים האחרונות הפכו למעורבים יותר ויש להם רצון גדול יותר להיות חלק מהמשפחה ולהיות משמעותיים בחיי משפחתם. לכן, הדולה הפכה מדולה, אישה העוזרת לאישה, לאישה המדריכה ותומכת בכל בני המשפחה, אימא, אבא, אחים גדולים, אם יש וכמובן התינוק.

בנוסף, הידע הרב שיש היום בנושא התפתחות תינוקות יחד עם ידע רב על השינויים הרגשים והפיזיים אצל הורי התינוק, ידע שמגיע ממחקרים בנושא, הפך את המקצוע דולה למקצוע עם ידע רב ועדכני, אתו היא מדריכה את המשפחה.

מדוע ישנה חשיבות למקום בו מתבצעת הכשרה מקצועית / לימודי דולה לאחר לידה?

מקצוע התמיכה לאחר לידה הינו מקצוע חדשני, המשתנה ומתעדכן כל הזמן. לכן, ישנה חשיבות לבית הספר בו לומדים את לימודי תעודה, שיהיה חדשני, מעודכן עם צוות המרצות הטוב ביותר שיש.

בבית הספר למקצועות ההורות, לימודי דולה פוסט פארטום, נלמדים בקורס הארוך והמקצועי ביותר בישראל.
קורס דולה לאחר לידה מונה 20 מפגשים שבועיים, בני ארבע שעות, סך הכל 107 שעות אקדמיות.
קורס דולה מכשיר את תלמידותיו לתמיכה ביולדת ובמשפחתה במגוון רחב של תחומים, לכן הלימודים הינם מגוונים ועשירים בתכנים, החל מעיבוד חווית הלידה, דרך זוגיות ועד מיומנויות תקשורת בין המדריכה / הדולה למשפחה שהיא מלווה. רשימת התכנים של קורס דולה לאחר לידה   מפורטת ממש כאן
קורס דולה נותן דגש גם למרצות שמלמדות בקורס וכפי שאפשר לראות בלינק לעיל, המרצות הן מומחיות, כל אחת בתחומה.
מכיוון שקורס דולה הינו קורס מקצועי לנשים, המעניק הכשרה מקצועית גם למי שמבקשת הסבה מקצועית, הוא כולל בתוכו גם הדרכה אישית עבור התלמידות בהקשר של הסבה מקצועית ומציאת הזהות המקצועית של כל אחת מהן.
כמנהלת בית הספר למקצועות ההורות, וכמי שעברה הסבה מקצועית, אני מאמינה בקיומו של קורס אינטימי, כדי להגיע לכל אחת המבקשת לרכוש הכשרה מקצועית, במקום שרואה אותה ואת הייחודיות שלה ומעניק לה את היכולת ללכת בדרך החדשה שבחרה בה, אם היא עושה הסבה מקצועית בגיל 40 או עושה הסבה מקצועית בגיל 50.

מה חשיבותה של מנחת מעגלי אימהות בחייה של אימא לאחר לידה?

פרופ' יובל כתב כי האוכלוסייה האומללה ביותר היא אימהות אחרי לידה, משום בדידותה.
המגפה האמיתית של המאה ה- 21 היא מגפת הבדידות, הפוגעת בכולם, אך בייחוד באוכלוסיות הסיכון: זקנים ואימהות לאחר לידה. כדי להקל על אימהות לאחר לידה הקמתי בבית הספר, מסלול המכשיר נשות מקצוע לתמיכה קבוצתית בנשים לאחר לידה.
במסגרת זו, לומדות המנחות לעתיד את רזי ההנחיה המקצועית יחד עם התבוננות ממוקדת באוכלוסיית האימהות לאחר לידה.

למי מיועד קורס הנחיית מעגלי אימהות?

לימודי תעודה בקורס הנחיית קבוצות – מעגלי אימהות, מיועד לנשות מקצוע שכבר עוסקות במקצועות ההיריון, הלידה וראשית ההורות. הקורס מהווה המשך טבעי לקורס דולה לאחר לידה / מדריכת הורים 0-1 כמו גם למלוות התפתחותיות משיטת צעד ראשון או שלהב, מדריכות עיסוי תינוקות, מדריכות יוגה תינוקות וכו'.

הקורס יעניק בידי בוגרות הקורס את הידע ליצירת מעגלי שיח בנושאים המעניינים אימהות לאחר לידה: זוגיות, יחסים עם המשפחה המורחבת, זהות אימהית, שינה של התינוק וכו'. כמו כן, הקורס יעניק בידי הבוגרות סט של שאלות ואסטרטגיה מובנית עבור כל נושא, כולל שימוש בקלפים, קטעי שיר, סרטונים ועוד. כל זאת ליצירת מעגלי שיח מעניינים ויצירתיים שיכולים לעמוד בזכות עצמם בסגנון "אימהות מדברות" או כהשלמה לפעילות אחרת של אימהות ותינוקות.

דילוג לתוכן