050-7231-229

הסבה מקצועית בגיל הפנסיה

הכירו את הכותבת:

מיכל גרי קואצ'רית, מקדמת אנשים מהמקום
בו הם נמצאים, למקום בו הם שואפים ורוצים להיות באמצעות אימון ממוקד משמעות

מיכל גרי

גם כשיוצאים לפנסיה בגילים המאוחרים יחסית (62-65 לנשים ו-67 לגברים) יש אנשים הנמצאים בשיאם מבחינה פיזית ורגשית ואינם מעוניינים להפוך לפנסיונרים חסרי עבודה. מה גם שבזכות העלייה בתוחלת החיים, אנחנו חיים שנים רבות לאחר שיצאנו לפנסיה, לכן רבים מבני הגיל השלישי מבקשים להתכונן ליציאה לפנסיה ולרכוש מקצוע נוסף שיוכל לשרת אותם.

משיחות שלי עם נשים שמגיעות לאימון אישי, כדי לעשות סדר במחשבות וגם לפעמים לקבל אומץ לעשות שינוי בחיים, אני שומעת לא מעט שיש כאלו המעוניינות בגיל הפרישה לממש את רצונותיהן שלא יכלו לממש עד אז, בדרך כלל משום שהיו מחויבות לפרנסת הבית והמשפחה, ומשיצאו לפנסיה נפתחות עבורן אפשרויות חדשות, המנותקות מעול כלכלי ומאפשרות להתמקצע במקצוע עליו 'חלמו', אך לא יכלו להגשים.

לדוגמה, מתאמנת שלי, בת 62, עבדה שנים עם בעלה, כמזכירתו במשרד עורכי דין והגיעה אליי עם רצון להסבה מקצועית. היא בעצם הייתה צריכה לצאת מאזור הנוחות שלה, עם שעות גמישות וכל מה שמסביב, אך נוחות לא תמיד נוחה ובשלב מסוים הרגישה שהיא רוצה עבודה עם משמעות.
לפני יציאתה לפנסיה היא ביקשה לבחור את התחום שירתק אותה מבינה מקצועית ויהיה משמעותי עבורה. במהלך התהליך שיתפה אותי כי במשרד, נוהגות עורכות הדין הצעירות לבקש ממנה עצות בנוגע לגידול ילדים, בזכות הידע הרב שצברה בחייה הפרטים ובזכות הנעימות שבה ענתה לשאלותיהן. הייתה זו נקודת התחלה לבחירה במקצוע שקשור בעבודה עם אימהות צעירות ומתן מענה לשאלות הקשורות בעולם התינוקות והאימהות.

עם הזמן היא הבינה שהיא רוצה להיות דולה לאחר לידה, המייעצת לאימהות לאחר לידה. עוד לפני היציאה לפנסיה החלה ללמוד את המקצוע, וכיום עם יציאתה לפנסיה היא עוסקת בו, בהתאם ללוח הזמנים שלה, בגמישות המתאימה לה.

הסבה מקצועית לפעמים מתבקשת כפועל יוצא של המצב הכלכלי. ישנם אזרחים ותיקים הנאלצים לעבוד גם בפנסיה, כדי לייצר לעצמם הכנסה נוספת. סיבה נוספת לרצון לעבוד בתקופת הפנסיה היא קושי שאינו כלכלי אלא רגשי במשפחה. יש משפחות שההורים אינם זוכים לנחת מילדיהם או מנכדיהם ואף מגיעים למצב של ניכור הסבים מחיי ילדיהם ונכדיהם. גם במקרים אלו נתקלתי בקליניקה שלי, נשים המחפשות תחום משמעות נוסף בחיים שלעתים מחליף את תחום המשמעות של המשפחה.

הכשרה מקצועית בגיל הפנסיה: אתגרים

לצד ההתרגשות והשמחה בהתחלת פרק תעסוקתי חדש יש כמובן אתגרים.
האתגר הראשוני הוא להבין את ההזדמנות שביציאה לפנסיה, הזדמנות שטומנת בחובה אפשרויות שלא היו קיימות לפני היציאה מהפנסיה. אתגר נוסף הוא למצוא את ה'דבר הנכון', את המקצוע המתאים ביותר לאישיות, לחוזקות, למצב הכלכלי ועוד, בכך, אימון אישי יכול מאוד לעזור.

כמו כן, על הפנסיונרית להתמודד מול התנגדויות, שייתכן ותגענה מהמשפחה ומהחברים. לפעמים, הילדים והנכדים חיכו זמן רב שהסבתא תצא לפנסיה ותוכל לעזור להם בזמנה הפנוי ולימוד של מקצוע חדש והרצון לעסוק בו, אולי לא עונים בקנה אחד עם הרצונות של המשפחה הגרעינית והמורחבת, מכאן צפויים התנגדויות.

אתגר נוסף שבו יכולה להדריך קואצ'רית מומלצת יכול להיות אתגר זוגי, כאשר רק אחד מבני הזוג מעוניין להמשיך לעבוד בתקופת הפנסיה בעוד החצי השני שואף לחיי פנסיה רגועים עם חוויות משותפות בטיולים ובישיבה בבתי קפה. הגיעה אליי לקליניקה אישה בת 63 עם רצון כנה ליהנות מחיים זוגיים עם היציאה לפנסיה, אך בעלה החליט להמשיך לעבוד במשרה מלאה. המתח בניהם על הרקע הזה, מעיב על תקופת הפנסיה של שניהם. בקליניקה עוברת האישה תהליך אישי משמעותי למציאת מקורות משמעות נוספים בחייה בזמן שבעלה עובד.

הסבה מקצועית בגיל פנסיה: טיפים

כמאמנת אישית, קואצ'רית, שמתמחה בתקופות מעבר בחיים (תקופת ההיריון והלידה, הסבה מקצועית ועוד) ריכזתי כאן 10 טיפים להסבה מקצועית בפנסיה:

1. להתכונן – היציאה לפנסיה היא מעבר משמעותי מאוד בחיים אבל ידוע מראש, לכן הטיפ הראשון הוא שיש להיערך אליו עוד לפני היציאה לפנסיה.

2. יעוץ ואימון – תהליך של אימון אישי מעודד התבוננות פנימית ומדגיש את החוזקות והחולשות של המתאמן, יחד עם בירור הרצונות והאופק התעסוקתי האפשרי עבורו. תהליך זה נפלא לעבור עוד לפני היציאה לגמלאות.

3. תקשורת טובה – עם בני המשפחה וחברים לעבודה, היכולים לעזור בבחירת המקצוע הבא ואף להפחית התנגדויות מצדם בהמשך התהליך. הסבה מקצועית בגיל השלישי יכולה להיות מעוררת השראה עבור בני משפחה וחברים, בזכות האומץ לעשות את תהליך השינוי. תהליך זה יכול לעודד בני משפחה אחרים לבצע שינויים בחייהם שלהם.

4. ללמוד מטעויות העבר ולא לחשוש לבצע בחירות חדשות, לזכור לראות את הטוב ולשמור על אופטימיות.

5. בחרו שינוי משמעותי אחד – בחרתם לבצע הסבה מקצועית? השתדלו שלא יהיו שינויים אחרים – למשל: אל תעברו דירה יחד עם שינוי מקצועי, בצעו שינוי אחד בזמן נתון, הדבר יעזור לכם להתמודד עם כל שינוי בצורה הטובה ביותר תוך שאתם מרכזים את כל האנרגיות בשינוי אחד.

6. להעז לחלום – עבדתם במשך כל כך הרבה זמן בעבודה שאולי הסללתם אליה ואולי היא לא הייתה הנכונה ביותר עבורכם. עכשיו זוהי ההזדמנות שלכם לבחור את האפשרות הנכונה ביותר מתוך החלומות שלכם, ללא רתיעה מהגיל. ויקטור פרנקל טען שבכל גיל ובכל מצב אנחנו יכולים לעשות שינוי ולבחור בחירות המתאימות לנו.

7. להנות מהשפע – אנו חיים בעידן שבו שפע של אפשרויות למידה ותעסוקה, גם בערוצים הווירטואלים, בדקו את השפע הזה ובחרו מתוכו את הנכון ביותר עבורכם.

8. בחרו במשמעות – בחרו בעיסוק שבו יש משמעות עבורכם, שאתם מרגישים בו משמעותיים, כלומר מרגישים את "הטבעת החותם" שלכם בחייהם של אחרים.

9. להתמודד מול התנגדויות – תמיד יהיה מי שירים גבה וישאל שאלות שאינן מחזקות או מקדמות. האמינו בעצמכם ובדרככם החדשה, באופן הזה, גם המצקצקים לא יוסיפו לומר את דברם.

10. והכי חשוב: ליהנות מהדרך ולבחור בעצמך. עם היציאה לפנסיה נפתח אופק נרחב של אפשרויות להגשמה אישית, והדבר הנכון הוא להעז ולבחור את הבחירות הנכונות לך, לראות את הטוב, להיות אופטימי ולהבין כי זמן היציאה לגמלאות הוא הזמן שלך להגשמה עצמית ולכן יש לקחת את ההזדמנות הזו, של זמן היציאה לפנסיה בשתי ידיים, ולממש את מה שרצית ולא העזת בעבר, תוך הקשבה ללב והבנה של ההזדמנויות העומדות בפניך יחד עם הקשבה למצב הרגשי והפיזי ולמצוא את הדבר הנכון עבורך, רצוי בהדרכה של קואצ'רית שתסתכל עליך ב"עיניים טובות" ותבדוק יחד אתך את החוזקות ואת ההזדמנויות בדרך החדשה.

דילוג לתוכן