050-7231-229

מלחמה ומשמעות

הכירו את הכותבת:

מיכל גרי קואצ'רית, מקדמת אנשים מהמקום
בו הם נמצאים, למקום בו הם שואפים ורוצים להיות באמצעות אימון ממוקד משמעות

מיכל גרי


ב7.10.23 פרצה בישראל מלחמה.
מלחמה שהפתיעה אותנו בעוצמות ובזוועות שלה וההרגשה היא שהלב לא יכול להכיל את ממדי ההרס והחורבן, הפיזי והרגשי.

ויקטור פראנקל "האדם מחפש משמעות"

במהלך הימים הראשונים של המלחמה, רציתי לקבל מעט נחמה ומחשבותיי נדדו אל ויקטור פראנקל, מחבר הספר "האדם מחפש משמעות".
פראנקל, פסיכיאטר ורופא בהכשרתו, נולד בעיר וינה שבאוסטריה למשפחה יהודית. עם כיבוש אוסטריה על ידי הנאצים הייתה לו אפשרות להצטרף למשפחתו בארה"ב אך דחה את ההצעה הזו, על מנת להישאר עם הוריו בוינה.

משהתקדמה המלחמה נשלחו פרנאקל, אשתו ההרה והוריו אל מחנה ריכוז. את טיוטת ספרו שהציגה את משנתו בנוגע למשמעות, לקח עימו למחנה הריכוז. נאצי שקיבל את פניו קרע את טיוטת ספרו אל מול עיניו. בהמשך נספו הוריו ואשתו אבל פראנקל לא נשבר.
הוא האמין שכשיש משמעות לאדם הוא יכול לשרוד כל קושי, במיוחד אם מסתכלים על הטוב ופרנאקל הצליח למצוא גם את הטוב אפילו במחנה הריכוז הזוועתי אושוויץ.

שם הצליח להתפעל מהשקיעות היפות וכדי לשמור על משמעות חייו דימה את חבריו האסירים כקהל הסטודנטים שלו באוניברסיטה, ובשעות העבודה הארוכות והקשות דימה שהוא עומד על הפודיום באוניברסיטה בוינה ומציג את משנתו לסטודנטים שלו.
האמונה במשמעות חייו סייעה לפראנקל לשרוד 4 מחנות ריכוז ואת שנות המלחמה הקשות והארוכות. עם סיומה חזר לוינה, שיקם את חייו, נישא והקים משפחה, שקד על תורת הלוגותראפיה (ריפוי באמצעות משמעות) והפיץ אותה בעולם.

משמעות בזמן מלחמה

משנתו של ויקטור פראנקל מסתכלת על המציאות כמות שהיא ודורשת מהאדם להחליט באיזה אופן הוא מתמודד עם המציאות הזו.
ימיה הראשונים של המלחמה היו קשים וכאוס השתולל, הסתכלתי על המציאות הזו, הבנתי שאין בידיי לשנותה אבל ידעתי שאם אבחר כמו פראנקל, אצליח לצלוח אותה. לכן החלטתי ל"שנס מותניים" דווקא בתקופה שבה הייתי כה חלשה ולהתחיל לתכנן את הימים הבאים. קבעתי לי משימות התנדבות, קבעתי את תחילתו של קורס "דולה לאחר לידה" וקבעתי פגישות עם המתאמנים בקליניקה לאימון אישי.

תכנון קדימה הוא אחד הסימנים של חוסן ומאפשר אופטימיות גם בימים שחורים ביותר. לכן התכנון קדימה מאוד עזר לי. ניסיתי, כמו פראנקל להסתכל על הטוב והיה הרבה טוב, רוח ההתנדבות וההתגייסות של רבים רגשה אותי ועודדה אותי בימים הקשים.

עוד דבר שלמדתי מפראנקל הוא עניין הסבל. הסבל הוא חלק מחיינו, חלק חשוב שתורם לחיינו משמעות ותוכן דבריו של פראנקל עזרו לי להתמודד עם הסבל הרב שהביאה עימה המלחמה ובעיקר להסתכל על הסבל יחד עם המשמעות, להסתכל על כל התמונה השלמה ולהפיק ממנו כח להתמודדות.

דילוג לתוכן