050-7231-229

קורס דולה לאחר לידה, מה תלמדי?

הכירו את הכותבת:

מיכל גרי קואצ'רית, מקדמת אנשים מהמקום
בו הם נמצאים, למקום בו הם שואפים ורוצים להיות באמצעות אימון ממוקד משמעות

מיכל גרי

קורס דולה לאחר לידה, הוא חדש וחדשני בדיוק כמו המקצוע דולה לאחר לידה, למרות שיש שיאמרו שהוא מקצוע מתחדש ולא חדש וחדשני, משום שכבר בתקופות קדומות, נשים מתוך החברה והקהילה תמכו בנשים לאחר לידה ועזרו להן לצלוח את התקופה המאתגרת הזו.
גם אם דולה לאחר לידה הוא מקצוע חדש או מתחדש, התכנים אשר נלמדים בקורס דולה לאחר לידה הינם תכנים עכשוויים ומעודכנים שנבדקו מחקרית ועוסקים במגוון רחב של נושאים: החל מעיבוד חווית הלידה, דרך שנת תינוקות, זוגיות, אבהות, דיכאון לאחר לידה ועוד ועוד.

מתלבטת לגבי קורס דולה לאחר לידה?

מכיוון שקורס דולה לאחר לידה הינו חדש יחסית, מצאתי לנכון לפרט מהם הנושאים הנלמדים בו, בבית הספר למקצועות ההורות.
סיבה נוספת שבחרתי לעלות על הכתב את הדברים היא, שמידע זה יכול לעזור למי שמתלבטת האם ללמוד לימודי תעודה של דולה לאחר לידה, במסגרת הסבה מקצועית או בכל מסגרת אחרת. לשם ההחלטה חייב כל המידע להיות פרוס בפני המתלבטת על מנת שתוכל להגיע למסקנה הטובה ביותר עבורה.

קורס דולה לאחר לידה הינו למעשה הכשרה מקצועית ולכן, אני, כמנהלת בית הספר, מבינה את האחריות הכבדה המוטלת על כתפיי.
אני מאמינה, שמי שבחרה ללמוד בקורס דולה לאחר לידה בבית הספר למקצועות ההורות, תקבל את כל המידע שיהפוך אותה לדולה לאחר לידה מצוינת וזאת בזכות תכני הקורס וצוות המרצות.

בקורס מלמדות טובי המרצות, כל אחת בתחומה. הידע שלהן יחד עם הידע שלי כדולה לאחר לידה במשך 15 שנה, עושה את הקורס לייחודי וכל שנה אנחנו מכשירות בוגרות עם ידע רחב מאוד בתחום התמיכה לאחר לידה יחד עם כלים פרקטיים להתחלת העבודה ממקום של ביטחון וידע.
מאות בוגרות של הקורס, לאורך העשור שבו הקורס מתקיים, יעידו על איכותו ועל תרומתו המקצועית והאישית לחייהן של בוגרותיו, דולות לאחר לידה.

מיכל גרי, הסבת מקצוע: קורס דולה לאחר לידה, מה תלמדי?

הסבת מקצוע: מתחילים מלידה

קורס דולה לאחר לידה מתחיל כמובן מ – לידה.
השיעור הראשון מוקדש להיכרות בין הסטודנטיות ולכלים בהן דולה לאחר לידה תשתמש בהקשבה לסיפור הלידה.
נקודת המוצא שלי שסיפור הלידה הינו סיפור חשוב, שמשפיע על אימא, אבא ותינוק ולכן עליו להיות מסופר והמטרה, כדולות לאחר לידה, להבין איך סיפור הלידה משפיע על התקופה המידית לאחר הלידה.

למשל, אימא שחוותה במהלך הלידה רגעים של חוסר שליטה על המתרחש, עלולה להוביל את אותה הרגשה של חוסר שליטה גם לתקופה של אחרי הלידה, לדוגמא כשהיא מקשיבה לקול הבכי של תינוקה.

כסטודנטית בקורס דולה לאחר לידה תלמדי את הכלים האפקטיביים ביותר לעיבוד חווית הלידה החל מהקשבה, דרך הכלה ועד תמרורי אזהרה שיובילו אותך כאשת מקצוע להפנות את היולדת לאיש מקצוע נוסף מתחום בריאות הנפש.

טיפול באימא לאחר לידה, הכשרה מקצועית

לאימא לאחר לידה יש אתגרים בתחום הפיזי והרגשי. בתחום הפיזי, האימא זקוקה להחלים מתהליך הלידה. ישנן אימהות שעוברות ניתוח קיסרי ועליהם להחלים מניתוח. יחד עם זאת, אימהות לאחר לידה עוברות גם שינויים רגשיים. דולה לאחר לידה לומדת אודות השינויים הפיזיים והרגשיים שעוברת האימא ויודעת איך לתמוך בה בתקופה המאתגרת לאחר לידה.

ד"ר גבי אייזנברג, פסיכיאטרית מומחית בכירה, מנהלת השירות לבריאות הנפש של האישה בבי"ח איכילוב וממקימות "עולם ומלואה", מרצה בקורס דולה לאחר לידה, אודות המנעד הרחב של ההיבטים הרגשיים של אישה לאחר לידה.

בהרצאה זו לומדות הסטודנטיות אודות הכלים לתמיכה באימהות לאחר לידה ומהם תמרורי האזהרה שמחייבים התערבות של אשת מקצוע מתחום בריאות הנפש.

שיעור נוסף של לימודי תעודה במסגרת קורס דולה לאחר לידה הוא השיעור אודות רצפת אגן, בהריון, לידה ולאחר הלידה. את השיעור מעבירה אביטל בר חן, פיזיותרפיסטית המתמחה ברצפת אגן. אביטל מלמדת את הדולות לעתיד אודות השינויים ברצפת אגן המתרחשים בזמן ההיריון, הלידה ולאחר הלידה. לשיעור זה ישנה חשיבות גדולה משום שנושא זה אינו מוכר ואינו מטופל מספיק, כך הופכות הדולות לשגרירות של הנושא ומציעות ליולדת לגשת לבדיקה של רצפת האגן לאחר הלידה אצל פיזיותרפיסטית המתמחה בכך.

נושא נוסף שנלמד במודולה של טיפול באימא הינו נושא ההנקה, אותו ייחסתי במאמר זה למודולה של טיפול בתינוק (ראי להלן) אך ככל שמדובר בנושא ההנקה הטיפול הוא באם ובתינוק.

קורס דולה לאחר לידה: טיפול בתינוק

החלק שנוגע לטיפול בתינוק מורכב מכמה נושאים:
טיפול בתינוק לאחר לידה כדוגמת שמירת בטיחות שינה, הדרכה של אמבטיה ראשונה ועוד ועוד.
בנוסף, ישנן 2 ימי לימוד המוקדשים להנקה. את שני ימי הלימוד מעבירה גלית לירון, יועצת הנקה בעלת ההכשרה העולמית הגבוהה ביותר של יעוץ הנקה – IBCLC .

גלית, בעלת ניסיון רב, משלבת יעוץ הנקה פרטי יחד עם יעוץ הנקה במרפאת לשון קשורה באיכילוב. גלית מעבירה את הידע הרחב שלה לדולות לאחר לידה, כך שהסטודנטיות מקבלות את כל הידע הדרוש להן ללוות יולדת בראשית ההנקה. יחד עם זאת, לומדות הסטודנטיות גם מתי הן צריכות להעביר את היולדת הלאה, למדריכה או יועצת הנקה כדי להבטיח עבורה את הטיפול הטוב ביותר.

פן נוסף של הטיפול בתינוק הוא להבין את הצרכים של התינוק. מה דרוש לתינוק שלנו בשנה הראשונה לחייו כדי לספק עבורו את התנאים האופטימליים להתפתחות. בפן זה אני מלמדת אודות מחקרים שונים שנעשו לאורך השנים אודות צרכיו של התינוק. לדוגמא, היום ידוע כי התינוק שלנו זקוק למגע, אולם לפני כמה עשורים דבר זה לא היה ידוע ובזכות ניסויים ומחקרים שנעשו, כדוגמת ניסוי הקופים המפורסם של Harry Harlow, הוסק שלתינוק שלנו לא מספיק רק מזון כדי להתפתח אלא הודגשה חשיבות המגע.

בהתאם למחקרים שנעשו, הסטודנטיות לומדות מהן האמצעים הפרקטיים להרגעה ולשינה של תינוק, כך דולה לאחר לידה שמגיעה לבית היולדת, יודעת להדריך אותה לגבי שינה טובה יחד עם דרכים להקלת גזים ועוד.

יום לימוד מוקדש גם להתפתחות המוטורית של התינוק בשנה הראשונה. שנה זו עבור התינוק והוריו היא שנה מהפנטת מבחינת השינויים שעובר התינוק, החל מתינוק קטנטנן, הנראה חסר ישע ועד פעוט היודע לעתים ללכת לבדו. את התכנים הללו מעבירות פיזיותרפיסטיות התפתחותיות, עטרה אדר וגלי גרייסמן.

קורס דולה לאחר לידה: המעגל התומך של היולדת

תינוק קטן מגיע למשפחה ומוביל לשינוי אצל כל אחד מהפרטים במשפחה, כמו גם לשינויים במערכות היחסים המשפחתיות. לכן, לימודי תעודה במסגרת קורס דולה לאחר לידה מכשירים את הסטודנטית להבנה של מכלול השינויים שמתרחשים בזוגיות, אצל בן הזוג ואף אצל הסבא והסבתא, שהם חלק חשוב מאוד ברשת התמיכה לאחר לידה ועלינו להבין את השינויים העוברים עליהם עם השינוי בסטטוס המשפחתי שלהם.

קורס דולה לאחר לידה: יחידת לימוד המוקדשת להדרכת הורים 0-1

כדולה לאחר לידה עם ניסיון של 15 שנה, הבנתי כי מלבד התפקיד הדולאי הבסיסי כפי שהיה ביוון העתיקה, תמיכה ביולדת, לתפקיד המודרני של דולה לאחר לידה יש פן חשוב ביותר והוא התמיכה המשפחתית הכוללת. החל מתמיכה בבן הזוג, שגם הוא עובר שינויים רבים עם הפיכתו לאב, ולכן התמיכה אינה מסתכמת רק בתמיכה באם, אלא תמיכה הורית ולכן התפקיד המודרני של דולה לאחר לידה הינו תפקיד הדרכתי וכך עם השנים הפכה הדולה למדריכת הורים המתמחה בראשית ההורות, בגילאי לידה עד שנה.

הסבת מקצוע: תאומים - תענוג כפול או אתגר כפול?

לפעמים השמחה כפולה ואל העולם מגיעים שניים. ליווי לאחר לידה של תאומים מצריך הכרה מיוחדת של לידה מופלאה זו. לימודי תעודה של דולה לאחר לידה מאגדים גם את הצרכים הייחודים של הורים לתאומים והטיפול בהם, יחד עם תמיכה רגשית מתאימה להורים.

הסבת מקצוע: אי אפשר בלי ללמוד לשווק

מכיוון שקורס דולה לאחר לידה הינו קורס מקצועי לנשים, במסגרת של הסבת מקצוע, אחד המרכיבים החשובים בו הוא הידע שניתן לסטודנטיות בתחום השיווק. מכיוון שאני, מנהלת בית הספר למקצועות ההורות ומנחת הקורס, עובדת כדולה לאחר לידה במשך שנים, צברתי גם את הידע השיווקי והמכירתי של מקצוע זה. לכן מתחילת הקורס אני מלמדת את הסטודנטיות אודות שיווק ומכירות.

לקראת סוף הקורס, משתתפות הסטודנטיות בסדנא מיוחדת במשך יום לימודים שלם, המוקדשת ללימוד של הכלים השיווקים של המקצוע – דולה לאחר לידה. את הסדנא מעבירה חוה ניסנבוים, יועצת עיסקית, המתמחה בתחום התמיכה לאחר לידה.

קורס דולה לאחר לידה: הרצאות השראה

מכיוון שקורס דולה לאחר לידה הינו קורס מקצועי לנשים שחלקן רוצות לבצע בעזרתו הסבה מקצועית, יש חשיבות גם לדרך החדשה שהנשים בוחרות בה ולכן אני אוהבת לשלב בקורס הרצאות מתחום האימון האישי שאני מעבירה כחלק מעיסוקי ה"שני" – קאוצ'רית.
הרצאה נוספת, שהיא הרצאת השראה, למרות שהיא מכילה גם ידע מקצועי נרחב היא הרצאתה של לילי ורדי בנושא של טיפולי פריון. שיעור טיפולי הפריון הולך ועולה באוכלוסייה ועל דולה לאחר לידה להכיר את התכנים שקשורים בטיפולי הפריון ואת המסע המאתגר שעוברים ההורים עד להגשמת חלומם.

לילי בהרצאתה משלבת במקצועיות ובחכמה את הידע המקצועי יחד עם סיפור השראה אישי.

יחד עם כל הנושאים המוצגים לעיל, בקורס דולה לאחר לידה מוצגים סיפורי מקרה רבים, הממחישים את עבודתה של דולה לאחר לידה, הלכה למעשה.
אם התלבטת לגבי לימודי תעודה או הכשרה מקצועית וכעת עם קריאת הנושאים הנלמדים בקורס דולה לאחר לידה, את מרגישה שמצאת את הדרך החדשה שלך, אני מזמינה אותך להתקשר אלי ולהתחיל לפסוע בדרך המיוחדת והמרגשת הזו.

דילוג לתוכן