050-7231-229

מתנה ללידה

הכירו את הכותבת:

מיכל גרי קואצ'רית, מקדמת אנשים מהמקום
בו הם נמצאים, למקום בו הם שואפים ורוצים להיות באמצעות אימון ממוקד משמעות

מיכל גרי

כששואלים אותי על איזו מתנת לידה אני ממליצה, אני עונה: "הקשבה", בעיני זו מתנת הלידה הטובה ביותר והיא גם בחינם. אחרי שנים של תמיכה וליווי משפחות לאחר לידה והכשרת נשות מקצוע בתחום הזה, אני יכולה לומר בביטחון מלא, שהמתנה הטובה ביותר שאפשר להעניק למשפחות לאחר לידה היא פשוט להיות שם עבורן, להקשיב ולתמוך.

כתבתי "פשוט", אבל אני יודעת שזו לא משימה פשוטה עבור המשפחה המורחבת והחברים. בדרך כלל אנחנו מאוד רוצים לעזור והעזרה שלנו מתבטאת בעצות כאלה ואחרות. העצות הללו לא תמיד עולות בקנה אחד עם רצון היולדת ולכן גורמים לתסכול ולחיכוכים בינאישיים בתקופה שלאחר הלידה. משפטים כמו "תשני שהילד ישן", "זה בסדר שהוא בוכה", "את מפנקת אותו יותר מדי" ו"הוא יתרגל לידיים", באים ממקום טוב, אך מכיוון שהם בעיני מעין סיסמאות, שאמורות להיות נכונות לכל אחד, אחרי הלידה יובילו לבלבול ולפגיעה בערך העצמי של המשפחה הצעירה, שיוצאת לתהליך ארוך של הבניית התא המשפחתי שלהם.

לכן, על המשפחה המורחבת והחברים להקשיב ליולדת, לבן זוגה ולתינוק שלהם. לראות מה נכון עבורם, הרי שיטה אחת או משפט אחד אינו יכול להתאים לכולם. ובכלל, אולי הלידה תביא אתה הזדמנות עבור המשפחה והחברים לתרגל הקשבה. הקשבה היא כמו שריר בעיני, ככל שנקשיב יותר נהפוך למקשיבים טובים יותר והתועלות שיצמחו לנו הן בעלות ערך נדיר.

עזרה ליולדת אחרי לידה: הקשבה

נהוג לחלק הקשבה לשלוש רמות. הרמה הראשונה היא שאני מקשיב אבל בעצם תשומת הלב שלי ממוקדת בעצמי, למשל היולדת תאמר לנו: "אני מאוד עייפה" ואנחנו נענה לה "אוי, את לא יודעת כמה אני הייתי עייפה לאחר הלידה שלי". מיותר לציין שהקשבה כזו אינה מביאה  את התועלת המקסימלית ואינה משרתת אף אחד מהצדדים.

הרמה השנייה של הקשבה היא כשאנחנו מתמקדים באדם האחר, מקשיבים לו באמת וגם תנועות הגוף שלנו אומרות "אני כאן, אני מקשיב". דוגמא לרמת הקשבה זו שהיולדת אומרת: "יש לי ולבן זוגי חיכוכים רבים ולמעשה אני מרגישה שאנחנו לא מסכימים על שום דבר". התגובה ברמת הקשבה זו: "אני מבינה את הקושי שלך, זוהי אכן תקופה מאתגרת, מה יכול לעזור לך בתקופה הזו?"

הרמה השלישית של הקשבה היא שאנחנו מקשיבים גם ליולדת וגם לסביבה שלה. זו רמת הקשבה שמביאה איתה תועלות רבות ומקדמת את השיחה ואת היולדת למקום הנכון עבורה. למשל אני יכולה לומר ליולדת "אני מקשיבה לדברייך ואני שומעת מתוכם בדידות, תרצי שנדבר על כך?"

מאחלת לכם שתמיד תקשיבו לעצמכם ולסובבים אתכם, אין ספק שבתקופה שלאחר הלידה, ההקשבה היא הבסיס לפריחתם של מערכות היחסים בתוך המשפחה ולא לקמילתם.

דילוג לתוכן