050-7231-229

מהו אימון אישי,קואצ'ינג ולמי הוא מתאים?

ויקטור פרנקל טען שהשאיפה הבסיסית של אדם היא להגיע בחייו למימוש עצמי, להרגיש משמעותי ובכך לשגשג ולחיות חיים מלאי עניין והנאה.

חלוצי הפסיכולוגיה החיובית יצאו מנקודת הנחה שאל לה לפסיכולוגיה לבדוק רק את מה שלא עובד או לבדוק רק את הגורמים לדיכאון, אלא יש לבדוק את חוזקותיו של האדם ולהבין את הדרך לשגשגו של האדם בחייו, בכל תחום בו יבחר.

אימון אישי = תהליך קצר מועד

אימון אישי- קואצ'ינג, כפי שאני תופסת אותו, משלב בין שתי הגישות הללו. אימון אישי מאפשר לאדם לזהות את חוזקותיו וחולשותיו ולהגדיר את מטרת חייו בזמן נתון.

בתהליך אימון אישי, המתאמן יביט במפת חייו בצורה הכנה ביותר ועל פיה יחליט על דרכו בעולם, דרך מימוש משאלתו האימונית ומכאן על חיים מלאי משמעות ועניין. קואצ'ינג – אימון אישי, הינו תחום שתופס תאוצה בשנים האחרונות ויש לכך כמה סיבות.

הסיבה הראשונה, הוזכרה לעיל, יש אנשים המעדיפים אימון אישי על טיפול פסיכולוגי ויש המשלבים אימון וטיפול. וכאן המקום, להסביר את ההבדל בין אימון אישי לטיפול פסיכולוגי.

אימון אישי, קואצ'ינג הינו תהליך קצר מועד למימוש משאלה שנבחרה על ידי האדם. המשאלה יכולה לנוע ממשאלה מאוד גדולה למשאלה מינורית יותר. למשל, רצון לשינוי מקצועי או להסבה מקצועית, מציאת זוגיות, ליהנות יותר מהילדים ועד לארגון וסידור הבית, כדי שיהיה לי נח ונעים לגור בו. מכיוון שבכל תהליך אימוני נבחרת המשאלה, התהליך מן הסתם, הופך לממוקד יותר ומכאן ליעיל יותר. התהליך מתחיל כאשר המתאמן, בעזרת קאוצ'רית מחליט על המשאלה האימונית שלו, לעתים הוא מגיע איתה לאחר ש"התבשל" זמן רב, לעתים הוא מגיע עם משאלה ואז מחליף את המשאלה, מדייק אותה או מזקק אותה ולעתים המתאמן או המתאמנת מגיעים בהרגשה שהחיים ב"בלאגן" ו"אשמח לתהליך של אימון אישי על מנת לעשות סדר בבלאגן". הסדר נעשה על ידי מיקוד המטרה של המתאמן ומה יכול לעזור לו במצב הנתון.

בנוסף, אימון אישי- קואצ'ינג, בשונה מטיפול, מתמקד ב"כאן ועכשיו". כלומר קאוצ'רית תבדוק עם המתאמן את מפת חייו העכשווית ותסתכל קדימה אל העתיד באופטימיות ותקווה תוך בניית אסטרטגיה ליישום המשאלה. לעומת טיפול פסיכולוגי, בו למטפל יש את המנדט להביט אל עברו על המטופל, לבדוק אותו, להקיש ממנו ולעבוד אתו. את המנדט הזה אין למאמנת האישית או למאמן האישי.

אימון אישי, הכוונה מקצועית ומה שבינהם

לכן, אם אתה או את ממוקדים ברצונכם, למשל, אם את חווה קושי בעבודה, שחיקה או תחושת מיצוי, אני ממליצה לך לבדוק אפשרות לשינוי מקצועי או הסבה מקצועית בתהליך של אימון אישי ממוקד משמעות. 

גם אם אינכם ממוקדים באיזה תחום חיים אתם מעוניינים לבצע שינוי, אתם מוזמנים לתהליך קואצ'ינג ממוקד משמעות, בו נבדוק יחדיו מהו השינוי הראשון שתכניסו לחייכם, שינוי שבעקבותיו יביא "מפל" של שינויים אחרים בכל תחומי החיים. כי זהו טבעו של שינוי, ברגע שמבצעים שינוי באחד מתוך תחומי החיים, שינויים נוספים מתחומי חיים אחרים מתווספים אליו. למשל, מתאמנת שלי שהחלה לעשות ספורט החלה בעקבות השינוי הזה גם בשינוי תזונתי, כי ברגע שהחלה להתאמן התחברה אל הגוף שלה והבינה את המשמעות והחשיבות של תזונה בריאה. 

בתהליך של קואצ'ינג, נזהה את חוזקותיך יחד עם מה שמעכב אותך בחיים, נמפה היטב את תמונת החיים העכשווית, נבחן את המשאלה שלך וביחד תכלי לצאת לדרך חדשה, מודעת לכוחותייך וממוקדת בתכנית העתידית. 

דילוג לתוכן