050-7231-229

בדידות אחרי לידה

הכירו את הכותבת:

מיכל גרי קואצ'רית, מקדמת אנשים מהמקום
בו הם נמצאים, למקום בו הם שואפים ורוצים להיות באמצעות אימון ממוקד משמעות

מיכל גרי

נשים אחרי לידה מרגישות לבד. נכון, לא כולן אבל רובן. מבחינתי עצם הלידה והמעבר לאימהות, גם אם זוהי אינה הפעם הראשונה, אלא השנייה או הרביעית, יצרו מצב בו האישה תרגיש לבד. לעתים זה לא קשור האם היא בזוגיות, יחידנית, גרה בקהילה או לא. ההרגשה קיימת, השאלה איזו תמיכה היא מקבלת, במידה והתמיכה מתאימה לה, תחושת הבדידות תתפוגג עם הזמן.

דניאל שטרן, פסיכיאטר אמריקאי, טען שלאחר הלידה האימא והתינוק מתכנסים בתוך בועה דמיונית, החיונית להתפתחותו התקינה של התינוק ולהתפתחות הקשר אם-תינוק.

הבועה הזו, החיונית כל כך, מקשה על האימא ביחסיה עם קרוביה הנמצאים מחוץ לבועה, כולל בן הזוג. זוהי אחת הסיבות לתחושת הבדידות של אימהות אחרי לידה. תוסיפו לכך את התרבות המערבית במאה ה- 21, בה משפחות גרות הרחק מהמשפחה המורחבת, שעות העבודה הארוכות של בן הזוג, חוסר בידע אודות הטיפול בתינוק וכך תקבלו תקופה לא פשוטה, מבחינה פיזית ורגשית. לא פלא, ששיעורי דיכאון לאחר לידה עולים כל הזמן, יחד עם עלייה בשיעורי הגירושין לאחר הולדת הילדים.

לכאורה, המציאות נראית בלתי אפשרית, אך תמיד יש מה לעשות ואיך להקל בתקופה שלאחר הלידה. תשובה נפלאה לקושי ולבדידות לאחר לידה היא הצטרפות למעגל אימהות לאחר לידה.

המעגל, הוא קבוצה של נשים לאחר לידה, שהמשותף להן, שהן כולן לאחר לידה. כך, הן יוצרות את קבוצת השוות להן, והופכות את הקבוצה למקום הבטוח עבורן, לשתף ולהקשיב, ללמוד וללמד, לחזק ולהתחזק.

למעשה, קבוצה יכולה לענות על כל הצרכים הרגשיים של אישה לאחר לידה. בקבוצה, האימא עוזרת לאחרות, על ידי שיתוף בידע שלה או רק על ידי הקשבה ובכך מרגישה שהיא עוזרת לאחרים ומטפחת באמצעות הקבוצה את הכבוד והערך העצמי שלה, כאימא, כאדם.

במעגל מגלה האימא, וזה לעתים ממש גילוי, שהיא איננה לבד בכל התהליך אלא ש"כולנו באותה סירה", נהנות מאותם דברים ומתקשות מול אתגרים דומים. הדמיון הזה מנרמל תחושות לאחר לידה, גם את התחושות הקשות ביותר ומאפשר לאימא לקבל את עצמה תוך כדי עזרה מהקבוצה ומהמנחה.

אימהות לאחר לידה זקוקות למידע רב, הקשור בתינוק או בתחושותיהן. הקבוצה היא כר נרחב ללמידה וגם הן יכולות ללמד מניסיונם, כך האימהות מלמדות ונתרמות ו"על הדרך" מחזקות את הביטחון העצמי בדרך בה הן עושות את הדברים ובאפשרות שלהן להעביר את הידע הלאה.

לעתים מעגל אימהות לאחר לידה, מאפשר לחקות מישהי בקבוצה שהיא מודל עבורי וכך אני מקבלת תועלת מאחת החברות בקבוצה או מהמנחה, שהופכות לדמות מעוררת השראה עבורי.

מכאן ניתן להבין את התועלת הרבה שנשים לאחר לידה מפיקות מהשתתפותן במעגל אימהות לאחר לידה. כמו וידוי של אימא אחרי לידה ששיתפה אותי שעברה טיפולים פסיכולוגיים רבים בחייה אבל את התהליך העמוק ביותר עברה כחלק ממעגל אימהות לאחר לידה.   

דילוג לתוכן