הסבת מקצוע – האם כדאי לי להיות דולה לאחר לידה?

תקופת הקורונה הביאה עימה שינויים בכל תחומי החיים.
עבור חלק מאתנו השינויים היו דרמטיים בתחום חיים כזה או אחר, למשל ביחסיים הזוגיים או בשינויים בתחום העבודה שלנו.
מאמר זה יעסוק בשינויים בתחום העבודה כתוצאה מהלקחים שהופקו בתקופת הקורונה ולאחריה, כמו גם בהכשרה מקצועית, לימודי תעודה, מקצועות חדשים לנשים, כתהליך של הסבה מקצועית בגיל 40 או הסבת מקצועית בגיל 50:

הסבת מקצוע: ללמוד את העתיד

שוק העבודה השתנה עוד לפני תקופת הקורונה. ישנם מקצועות שכמעט ונכחדו מהעולם כמו סוכני נסיעות ומנגד, מקצועות חדשים וחדשניים שנוספו מקדמי תוכן ברשתות החברתיות, כך שבסך הכל אפשרויות התעסוקה והלימודים גדלו. גם עבור אלה שמחפשים שינוי תעסוקתי דרך הסבת מקצוע, הכשרה מקצועית או לימודי תעודה, נפתחות אפשרויות רבות שמומלץ לבחון אותן לפני היציאה לדרך חדשה, במיוחד אם מדובר בלימודי תעודה לשם הסבת מקצועית בגיל 40 או הסבת מקצוע בגיל 50.

כיום, מגדירים מקצועות מסוימים שהם בסכנת הכחדה, כלומר שעוד כמה שנים כמעט ולא נראה אנשי מקצוע, שעוסקים בהם, כמו מתדלקים בתחנות דלק, קופאים או סוכני נסיעות. מקצועות אלה ואחרים, הנמצאים בסיכון להכחדה, היו בסיכון עוד לפני הקורונה אבל תקופת הקורונה העלתה את רמת הסיכון שלהם ודחפה את העוסקים במקצועות אלה לחפש אלטרנטיבות, כדי לבסס טוב יותר את עיסוקם ופרנסתם.

רבים הפיקו לקחים, לאור הקורונה והבינו את הסיכון המקצועי והכלכלי הכרוך בהסתמכות על מקצוע יחיד. לכן היום התחזקה המגמה של רכישת מולטי מקצועות. אין זה נדיר למצוא אנליסט שבבוקר עובד בחברה בשוק ההון ובערב עורך ארוחות שף במטבחו הביתי.
הגמישות הזו, מאפשרת בטחון תעסוקתי גם בזמנים של אי בטחון תעסוקתי כפי שהורגש היטב במשבר העולמי הגדול שהביאה עימה המגיפה.

מיכל גרי, הסבת מקצוע - למי מתאים ללמוד להיות דולה לאחר לידה

הסבת מקצוע: דולה פוסט פרטום

מנגד למקצועות הנכחדים, ישנן מקצועות שיתפסו תאוצה ולכן, לאלו המבקשים לשנות את עיסוקם במסגרת הכשרה מקצועית או הסבה מקצועית, כדאי להכיר ואותם ולבחור היטב, לפני שהם ניגשים ללימודים, לשם מקצוע נוסף או לשם הסבת מקצוע או הסבה מקצועית.
תחום בולט בקרב מקצועות העתיד הוא תחום הסיעוד כמו אחים ואחיות וכאן יש חשיבות לאלו המבקשים לשנות את מקצועם ולעבור הסבה לסיעוד. תחום נוסף שיתחזק בעתיד הוא תחום היחסים הבינאישיים, כלומר הפסיכולוגיה והטיפול.

כדולה לאחר לידה במשך 15 השנים האחרונות, אני יכולה לומר בביטחון כי לימודי דולה לאחר לידה נמצא בין תחום הסיעוד לבין תחום הפסיכולוגיה והטיפול ומכאן אני צופה לו עתיד נפלא.
ראשית, דולה לאחר לידה היא מקצוע חדשני, אומנם לפני שנים רבות, כשגרנו בחמולות, נשים מקרב המשפחה המורחבת, נשאו בתפקיד הזה מבלי שהן ידעו שהן נושאות אותו. משפחה אחרי לידה בשבט או בחמולה קיבלו יחס מכיל מנשות המשפחה. היה אז ידע שעבר מדור לדור, איך לטפל בתינוק ובאמו ולהביא לרווחתם המקסימלית בתקופה שאחרי הלידה. מכאן נולדו המסורות העתיקות של טיפול סביב השעון באם במשך 40 יום אחרי הלידה. נשות השבט והחמולה ידעו אילו מאכלים כדאי להכין לאימא החדשה ואיך לתמוך בה ברגע המשבר סביב הנקה ורגעים משברים אחרים.
עם הזמן, הקדמה והטכנולוגיה, ידע זה נעלם ובחיים המודרניים הוא אינו עובר מדור לדור והורים חדשים היום חסרי ידע בסיסי בטיפול בתינוק.
בדיוק בשל חוסר הידע בטיפול ובתמיכה בתינוק ובמשפחתו, נולד לפני כמה שנים המקצוע החדש ויש שיקראו לו מחודש והוא דולה לאחר לידה.

הסבת מקצוע: לבחור מקצוע נדרש

בעיני, דולה לאחר לידה הוא מקצוע שיתחזק בשנים הקרובות, המודעות אליו תעלה ורבים ישתמשו בשירותי הדולה לאחר לידה. הדבר נובע ממספר גורמים הקשורים בתרבות המערבית בה אנו חיים, בנוסף לשינויים התעסוקתיים כתוצאה מהקורונה שמניתי לעיל:

• הבדידות – הבדידות היא מגיפה לא פחות מסוכנת מהקורונה.
האדם בתרבות המערבית יחוש בדידות בחייו, אבל ישנם צמתי חיים או משברי חיים שבהם יחוש יותר בודד מאי פעם. תקופה כזו היא התקופה שלאחר לידה. פרופ' יורם יובל היטיב לתאר את אוכלוסיית האימהות לאחר לידה כאוכלוסייה הבודדה ביותר בעולם המערבי, סגורה בביתה נטולת יחסים בינאישיים והבנה לצרכיה.

• חוסר ידע – כפי שכתבתי לעיל הורים חדשים היום מתקשים בהבנה בסיסית של הטיפול בתינוק יחד עם קושי בהבנה של המשבר הרגשי של ההורים לאחר הלידה. בשל כך, הורים לאחר הלידה נותרים חסרי תמיכה והכלה לאחר הלידה, שהיא התקופה הקריטית בחייהם בה הם בונים את יסודות משפחתם העתידית.

• טיפולי פוריות –
התקופה הנוכחית מסתמנת כתקופה בה בעזרת טיפולים חדשניים ניתן להביא ילדים לעולם. לעתים טיפולים אלה חובקי עולם ומשלבים מערכות בריאות ממדינות שונות. לעתים הביציות נשאבות בהודו, עוברות הפרייה בארה"ב והילד גדל בישראל. המשפחות שעוברות טיפולים כאלה זקוקות לתמיכה והכלה גם אחרי הלידה בעיקר לאור המסע המטלטל והמפרך שעברו עד הגעתו של ילדם.

• גילאים מבוגרים של הורים חדשים –
בזכות האפשרות של טיפולי הפוריות הגיל בו נשים יולדות עולה. כיום, אין זה מחזרה נדיר לראות נשים מעל גיל 40 מביאות את ילדים לעולם ואפילו את ילדם הראשון. יש לציין שלפני שנים לא רבות, לא היה זה מחזה נפוץ. על פי מחקרים אימהות שיולדות בגיל יחסית מאוחר, הסיכוי שלהן לדיכאון לאחר לידה גדול יותר. לכן, גם בקרב שכבת גיל זו אנו רואים את החשיבות לתמיכה רגשית לאחר לידה, תמיכה שניתנת על ידי דולה לאחר לידה.

• הרצון לידע מקצועי –
כיום, יש שאיפה לידע והכוונה מקצועיים. אנחנו רואים את השינוי הזה בכל תחום כמעט. למשל, פעם לפני קניית דירה היינו נעזרים ביועץ המשכנתאות בבנק. היום אנו נעזרים ביועץ משכנתאות פרטי, שהוא עומד במו"מ מול יועץ המשכנתאות בבנק. גם בתחום של הורות ולאחר לידה אנו רואים את השינוי ואת הרצון בידע מקצועי ולא רק בידע שקיים בתוך המשפחה, כלומר אימא לאחר לידה תרצה שאני, כדולה לאחר לידה, אדגים לה את הרחצה הראשונה של התינוק והיא תוותר על ההסבר הזה מאימא שלה.
• סבתות עסוקות
בעבר היה נהוג שהסבתות מעניקות את הידע והתמיכה להורים לאחר לידה. היום, ישנן סבתות רבות שהן עובדות במשרות מלאות, כשהנכד שלהן מגיע לעולם. לכן, הן מתקשות למצוא את הזמן לעזור, לתמוך ולהדריך. מה גם, שלסבתות היום יש חיים שלמים מחוץ למשפחה המורחבת, הן לומדות, מבלות ועסוקות ולכן מתקשות למצוא את הזמן גם לטיפול, הדרכה וייעוץ עבור בנותיהם או בניהם.

• מקצועות לנשים
העתיד טומן בחובו שיעורים גבוהים יותר של יציאה לעבודה של נשים. נשים אלו ישמחו ללמוד מקצוע שהינו מקצוע טיפולי, שמשלב את הידע שצברו בטיפול בילדים ובנכדים יחד עם בסיס מקצועי ותיאורתי רחב, כמו שיש בלימודי תעודה לדולה לאחר לידה. רבות מהנשים הללו מחפשות הכשרה מקצועית שתכלול לימודי מקצועות טיפוליים ולכן לימודי דולה לאחר לידה הינו השילוב המושלם עבורן.

הסבת מקצוע: לחיות חיים מלאי משמעות

כל השינויים שמניתי כאן, שינויים חברתיים שמסמלים את החיים המודרניים ואת התרבות המערבית, יביאו לשינוי מקצועי של נשים רבות.
בין היתר, נשים שמחפשות לשלב את תחום עיסוקן העיקרי עם תחום נוסף. למשל, בקורסים של לימודי תעודה לדולה לאחר לידה ישנן נשים שמשלבות מקצועות שונים עם לימודי תעודה לדולה לאחר לידה – מטפלות זוגיות, עובדות סוציאליות, מפתחות תוכנה ואפליקציה, כל אחת מהן רצתה ללמוד לימודי תעודה כדי לשלב את מקצוע הדולה לאחר לידה בחייהם המקצועיים העכשוויים.

ניתן לומר, כי שכתבתי לעיל, שכיום רבים מאיתנו משלבים תחומי התמחות ואין זה נדיר למצוא מזכירה בכירה שבשעות הערב מגיעה לביתם של הורים לאחר לידה ומדריכה אותם בטיפול בתינוק ומעניקה להם תמיכה רגשית.
ישנן נשים המגיעות ללימודי תעודה לשם רכישת מקצוע לפנסיה. למשל, מורות בשנת שבתון או מורות שמנצלות את היום החופשי שלהן בשבוע, לשם לימודי תעודה לתחום שיעסקו בו לאחר הפרישה לגמלאות.
נשים אחרות מגיעות לקורס דולה לאחר לידה כי הן מחפשות הכשרה מקצועית שתאפשר להן הסבה מקצועית. ישנן נשים שמגיעות לקורס מקצועי לנשים לשם הסבה מקצועית בגילאים מאוחרים יחסית, כמו הסבה מקצועית בגיל 40 או הסבת מקצוע בגיל 50.
אני, הגעתי לקורס דולה לאחר לידה / דולה פוסט פארטום בדיוק מהסיבה הזו. רציתי לשנות את דרכי המקצועית באמצעות לימודי תעודה. וכך הפכתי ממתכננת ערים ואזורים בעלת תואר שני מהטכניון, לדולה לאחר לידה המטפלת במשפחות לאחר לידה. היה זה עבורי שילוב מנצח של הסבה מקצועית לנשים יחד עם לימודי מקצועות טיפוליים שיחדיו הביאו אותי להגשמת החלום שלי, חלום שהיה שונה מאוד מהמקצוע שלמדתי בשנות העשרים שלי.

סוג נוסף של נשים שמגיעות ללמוד לימודי תעודה של דולה לאחר לידה הינן נשים שהתחום הזה מרתק אותן. מאז שהיו ילדות, הן זוכרות את עצמן, מתעניינות באימהות ותינוקות. סיפרה לי תלמידה בקורס דולה לאחר לידה, שכילדה בת 10 היא זוכרת את עצמה במרכז קליטה, לאחר העלייה ארצה מסתובבת בין הדירות, בין נשים שזה עתה ילדו. אותה תלמידה שלי, סיימה את הקורס והמשיכה בעבודתה בהיי טק, אבל חלק ממנה ממשיך לעזור ולתמוך בנשים בקהילה שלה לאחר לידה, בדיוק כמו שעשתה כילדה במרכז הקליטה.
היבט נוסף בחיים האישיים שהביאה עימה הקורונה, היא ההכרה בזכות האדם לחיות חיים מלאי משמעות. במהלך הקורונה הבנו כי חיינו פה אינם לעד ולכן כדאי לנו לחיות חיים משמעותיים ומלאי עניין ולא ל"בזבז" אותם על שגרת חיים רוטינית, שאנו כבר לא מוצאים בה עניין.

התקשרי אלי כבר עכשיו ותתחילי לצעוד בדרך החדשה לחיים מלאי עניין, אל תבזבזי עוד רגע ב"רק לחלום על זה"
התקשרי אלי עכשיו 0507231229 ותרגישי חיונית ומשמעותית בכל בוקר מחדש.